За словами фахівців,технологічно система електронного кадастру України вже зараз готова надавати електронні послуги. Наприклад, витяги з кадастру. Однак перелік функцій кадастрової системи визначають не лише її можливості, а передовсім законодавство країни. Те, що можливості нещодавно створеної електронної кадастрової системи України значно більші, ніж їх застосовано, дозволяє стверджувати, що з часом набір послуг розширюватиметься. Коли – залежить від відповіді на два запитання: як швидко виникне попит на нові платні послуги, і як швидко за цим суспільним запитом «підтягнеться» законодавство. Адже саме таким шляхом ідуть країни, що мають вже багаторічний досвід створення та користування електронним кадастром.

Щодо дистанційного надання витягів, на практиці ця послуга матиме механізм, схожий на вже діючу функцію «Зворотній зв’язок» на Публічній кадастровій карті для виправлення помилок в інформації про ділянки. Людина заповнюватиме спеціальну форму, де вказуватиме, який саме витяг з кадастру потрібен, і система генеруватиме заяву. Після того, як кадастрові оператори опрацюють заяву, заявник отримає на свою електронну пошту повідомлення, що документ готовий, вартість його така-то. Після підтвердження оплати, власник отримає в електронному вигляді потрібний документ, який сама при потребі й роздрукує.

За таким принципом надають витяги з кадастрів, наприклад, у Нідерландах. Там через кадастровий портал (www.kadaster.nl) можна отримати кадастрову інформацію (хто є власником ділянки? яка її площа? чи існують якісь обмеження на використання? чи продається ділянка або будівля?); кадастрові викопіювання; інформацію для купівлі визначеної нерухомості. Людина робить електронну проплату (в середньому послуга коштує близько 15 євро) і отримує на вказану електронну пошту документ в форматі PDF. На порталі одразу попереджають – обміну та поверненню куплена інформація не підлягає.
  На кадастровому порталі Швеції (http://www.lantmateriet.se/), який  містить тривимірний реєстр нерухомості, існує електронна послуга з надання інформації про те, що є на землі (ділянки, дороги), «над» землею (будівлі, інженерні споруди) та під землею (погреби, підземні гаражі, комунікації тощо). До речі, кадастровий портал Швеції дає можливість отримати інформацію про нерухомість не лише Швеції, а й інших країн Європи, маючи зв’язок з порталом Європейської земельно-інформаційної служби EULIS (www.eulis.org).
 Кадастровий портал Угорщини http://www.fomi.hu/portal/index.php/kezdoldal також пропонує електронні послуги. Зокрема, на електронну пошту замовник може отримати не тільки викопіювання з кадастрового плану, карти, витяги з земельного кадастру. Зацікавленим особам (банки, нотаріуси, адвокати, агентства нерухомості, дизайнерські фірми тощо) пропонується стати користувачами електронної мережі інформації про нерухомість (будинки, квартири). Причому рівні права доступу мають як бізнес-структури, так і муніципалітети та державні органи: усі – на комерційній основі.

– Технологічно автоматизована кадастрова система України уже готова надавати електронні послуги, – говорить Андрій Тарнопольський, генеральний директор – керівник технічних програм Центру Державного земельного кадастру. – Втім, існуюче законодавство чітко визначає на сьогодні завдання кадастру та регламентує його функції. Так, відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр», він  ведеться для інформаційного забезпечення  органів  державної  влади   та   органів   місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами, організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю. Послуги кадастру – це похідне від його основного призначення; це те, наскільки ефективно та різнобічно зможемо використовувати дані, зібрані у кадастрі. Наразі ми стоїмо на самому початку розвитку автоматизованої системи кадастру. Кожен наступний крок має бути ретельно пропрацьований технічно, і ще ретельніше – технологічно. Якщо ми говоримо, наприклад, про дистанційне надання витягів, то має бути вирішене питання електронних підписів, форми підтвердження платежу тощо. І відповіді на ці питання мають бути зафіксовані нормативними документами, у законодавчому порядку.

У перспективі розвитку кадастрової системи України щодо надання електронних послуг переконаний і директор Проекту Світового банку “Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру” Сергій Кубах:

– Надання послуг стимулює роботу кадастру. Послуги – це прибуток, який забезпечує розвиток системи. Водночас організація надання послуг вимагає витрат, тож потрібно прогнозувати попит. Зацікавленість користувачів послугами стимулює спеціалістів до розвитку високотехнологічної кадастрової системи. Інформація має бути дешева для споживача, але вигідна для системи. Чи готові наші громадяни платити за інформацію, яку містить кадастрова система? Нинішнє законодавство передбачає надання адміністративних послуг. Про комерційні поки не йдеться. З розвитком кадастрової системи розвиватиметься і зацікавленість суспільства у її послугах.

Олена Нагорна
Матеріал підготовлено
в рамках інформаційної кампанії
проекту Світового банку “Видача державних актів
на право власності на землю в сільській місцевості
та розвиток системи кадастру”