Голова Держгеокадастру Максим Мартинюк взяв участь у семінарі з представниками Товариства з управління та реалізації земель Федеративної Республіки Німеччина (BVVG) з обміну досвідом у сфері земельних відносин в рамках проекту “Німецько-український аграрний діалог”.

Експерти “Німецько-Україського аграрного діалогу” вже більше 10 років надають українським фахівцям консультації в сфері земельної реформи та імплементації європейських практик в Україні. Значущість цієї співпраці значно зросла після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС і курсу на децентралізацію, прийнятого українською владою після перемоги Революції Гідності.

Як зазначив Максим Мартинюк, новою парадигмою внутрішньої державної політики України є децентралізація функцій державного управління, і Німеччина, яка в силу свого федеративного устрою, є визнаним експертом у цій сфері, може надати неоціненну допомогу українському політикуму.

Друга тема, порушена в ході семінару – охорона ґрунтів – глобальна місія для країни, яка володіє більшою частиною світових запасів чорноземів. Але ринкові відносини, які прийшли в український АПК 20 років тому найчастіше підпорядковують агротехнічну культуру питанням максимізації прибутку, що ставить під загрозу збереження якості ґрунтів.

У ході живої дискусії з фахівцями Держгеокадастру, німецькі експерти презентували законодавчу базу, яка лежить в основі державної політики Німеччини в управлінні землями. За словами Клауса Коппмана, експерта BVVG, двічі на рік аграрні міністри 16 федеральних земель Німеччини зустрічаються, щоб обговорити поточні виклики.

У німецькій практиці жорстко регулюються як питання оренди, так і купівлі-продажу земель. Зокрема, за рідкісним винятком, заборонено продаж сільгоспземель особам, не задіяним в АПК. Ставка оренди також підзвітна – законом про оренду землі визначено, що ціна оренди не повинна разюче розходитися з рівнем прибутку, який може генерувати земельна ділянка.

Досвід Німеччини у сфері розбудови державної земельної політики, зокрема трансформації централізованої планової економіки до ринкових відносин наразі актуальний і для України. Українські та німецькі фахівці зійшлися в тому, що земля є найвищою цінністю держави, яка з одного боку є ресурсом для розвитку економіки, а з іншого – фільтром для навколишнього середовища.

BVVG – державний орган, відповідальний за управління та приватизацію державних ферм та лісових угідь в Східній Німеччині. Головний офіс знаходиться в Берліні.

Німецько-український агрополітичний діалог реалізується за Фінансової підтримки Міністерства продовольства та сільського господарства ФРН з 2006 року. Мета проекту – підтримка та надання консультацій українським високопосадовцям у розвитку потужного сільського господарства, ефективної переробної промисловості та підвищення міжнародної конкурентоспроможності відповідно до принципів ринкової та регуляторної політики.