Україна була чи не останньою країною у Європі, що створила власний електронний кадастр. За словами фахівців це дало певну перевагу – при його створенні було враховано досвід багатьох країн. Переймаючи плюси, мали можливість уникати мінусів. За визнанням сюрвейерів (фахівців з кадастрових систем), наш кадастр унікальний масштабом – він найбільший у Європі, зважаючи на територію країни. Утім, пересічному громадянину, який не є фахівцем ні в ІТ-технологіях, ні в питаннях картографії та геодезії, важко оцінити усі нюанси кадастрової системи. Натомість, ми, як звичайні користувачі, судимо про роботу усієї кадастрової системи за її Публічною кадастровою картою. Тож спробуємо порівняти – як працює цей сервіс у різних країнах Європи.

Насамперед, для Публічних кадастрових карт різних країн характерний обов’язковий набір інформації про нерухомість. Зазвичай, це інформація про земельні ділянки та будівлі, їхні кількісні та якісні характеристики, правила та порядок надання даних з кадастрів або реєстрів, карти.

Грузія

Кадастр Грузії (площа – 69 700 км², населення 4 млн. осіб) став публічним у 2011 році. За підтримки донорських організації у Грузії було проведено аеро-фото зйомку території. Але основою для публічної кадастрової карти http://www.reestri.gov.ge став сервіс Google Map.

Портал надає інформацію грузинською, англійською і російською мовами. Цікаво, що грузинською та англійською портал містить більше інформації. Частина текстової інформації порталу у російській версії відсутня. Спектр послуг доволі широкий. Процес реєстрації земельної ділянки можна відстежити у режимі он-лайн (подібна послуга є й на Публічній кадастровій карті України).

Меню розділу «послуги» обіцяє інформацію щодо нерухомості (реєстрація, застави, лізинг, банківські гарантії, різні заборони щодо операцій з конкретним нерухомим майном, інформація щодо оподаткування тощо). На порталі містяться лише умови надання такої інформації, та інструкції, як таку інформацію отримати. Цікаво, що деякі послуги передбачають різні варіанти термінів виконання – «звичайно», «швидко» та «дуже швидко». Зрозуміло, чим швидше – тим дорожче. Причому, з минуого року витяги з потрібною інформацією у електронному форматі видають і англійською мовою. Такий витяг має аналогічну юридичну силу, що й витяг грузинською (коштує 20 ларі, грузинською – 10).

На головній сторінці винесено посилання на цифрові карти Грузії; окремо виділено як картографічні обєкти міста Тбілісі, Поті, Сигнагі. Проте, цифрові карти на момент написання матеріалу переглянути не вдалося – «технічна помилка на сервері».

Є статистичні дані щодо реєстрації майна та бізнес-об’єктів – треба завантажувати Exel- таблички, в якіх, власне, й міститься інформація, розбита по місяцях і роках.

Посилання на кадастри країн членів Євросоюзу зібрано на порталі www.eurocadastre.org.

Латвія

У Латвії (площа 64,589 тис, км², населення 2 млн. осіб) у Державному кадастрі нерухомого майна латвійською та англійською мовами відображено відомості про розташування власності, витяги з земельного кадастру, район будівель і споруд, реальну вартість майна, сервітути та обмеження, а також дані про законного власника або користувача.

Цікаво, що, користуючись інформацією кадастрового порталу www.vzd.gov.lv, засоби масової інформації постійно мониторять вартіть нерухомості, землі, їх власників. Періодично в ЗМІ з’являються повідомлення на кшталт: «Маловідома дама Наталя Рождественська 1931-го року народження розсталася з 2365 кв.м. земли, однак їй досі належить півтора гектара на вулиці Еспорта, які вона отримала у спадок від Всеволода Замкова 1920-го року народження».

Перше враження від порталу – дуже деталізоване меню, система пошуку прописана дуже ретельно. Інформація про порядок надання послуг міститься у Exel-файлах, посилання на які відкривається у табличці-переліку послуг. Послуги стосуються реєстрації нової нерухомості, квартирної власності; змін даних щодо спільної власності, зокрема, апартаментів; оренди – будівель, земельною паю, лісу; реєстрація чи відміна заборони на відчуження, зокрема, й майстерні художника; реєстрація даних щодо інженерних комунікацій або їх оновлення для будівель; дозволи на приватизацію тощо. Загалом – 57 найменувань послуг. Серед них – можливість безкоштовно раз на рік отримати фізичний особі витяг з кадастру – з певним набором інформації щодо власності.

Доволі складно було працювати з картою. Хоча на порталі можна знайти інструкцію щодо користування – як текстову, так і відео. Картооснова підвантажується не швидко. Передбачені різні варіанти зонування – адміністративно-територіальне, індексно-кадастрове. Можна зняти/додати на карту інформацію про будівлі, написи назви населених пунктів. Маштабування відбувається автоматично – клацаєш на потрібну територію, і отримуєш збільшення запрограмованого масштабу. Утім, так і не вдалося знайти ортофотоплани або космознімки.

Болгарія

Реєстраційна система Болгарії (площа 110 910 км², населення  – 7 364 570 чоловік) містить у собі дві системи реєстрації – нерухомості та землі – і має назву “Кадастр і реєстр власності”. Публічна кадастрова картаwww.cadastre.bg містить інформацію болгарською та англійською мовами про земельну нерухомість, будівництво (в тому числі й незавершене), документи, які підтверджують права або передачу у власність, або зміни (припинення) права на нерухоме майно, або викупу іпотеки на них.

Цікавий сервіс на порталі – візуалізація останніх змін. Тобто, «сьогодні» на порталі можна побачити: де саме і які зміни було внесено до кадастрової системи «вчора».

На порталі зазначено 15 послуг, що можуть бути надані в електронному режимі, та порядок їх надання.

У Болгарії, як і в Грузії, передбачено різні варіанти термінів надання послуг – є формати «на зараз», «швидко», «стандарт».

Є антикорупційний розділ зворотного зв’язку. Але на сайті одразу попереджають – анонімні скарги не розглядаються.

Кадастровий портал Болгарії передбачає й надання архівної інформації. У переліку вказано, що архівна інформація є різних епох, міститься на різних носіях (папір, таблички Exel), у різних системах координат.

На порталі є перелік усіх юридичних та фізичних осіб, які мають право надавати послуги з формування технічної інформації на нерухомість – у нас їх називають ліцензіатами.

Переважна більшість інформації на кадастровому порталі Болгарії – у текстовому форматі: переліки, таблички Exel, які «вивалюються» при натисканні на відповідний розділ меню.

Картографічна основа базується на Google Earth. Тож для того, або працювати з картами на кадастровому порталі Болгарії, треба встановити необхідні додатки. Передбачено роботу з окремими кадастровими зонами. Пошук необхідної земельної ділянки можна вести або візуально – при натисканні на неї в інформаційному вікні з’являються дані про кадастровий номер, відповідно можна шукати далі необхідну інформацію за інформаційними табличками в інших розділах. Або можна ввести в пошук кадастровий номер – він виводить на кадастрову карту, де й можна побачити, наскільки ділянка «гармонійно» вписана у загальний масив.

Росія

Кадастровий портал Росії http://maps.rosreestr.ru/PortalOnline/ достатньо лаконічний у дизайні, доволі чіткий у позиціонуванні меню. Ретельно прописана інструкція з користування Публічною кадастровою картою. Проте, інструкція лише текстова (латвійська відео-інструкція була більш зручною у користуванні).

Публічна кадастрова карта Росії дозволяє отримати інформацію про всі об’єкти нерухомості – повний кадастровий номер, адреса, список підрозділів Росреєстру, що їх обслуговує, з телефонами та годинами прийому; для земельних ділянок – статус, категорія земель, вид користування, площа, кадастровий інженер, дата, коли ділянку поставили на облік тощо. Проте, при роботі власне з картою, далеко не кожна земельна ділянка містить повний набір вказаної інформації.

Пошук можна вести або просторовий (візуально шукаючи на карті необхідний об’єкт), або вводити кадастровий номер, адресу чи координати у відповідний рядок сервісу пошуку. Втім, обидва види пошуку тривають певний час – система реагує не так миттєво, як би хотілося користувачеві. І картографічна основа підвантажується не одразу. Ортофотоплани підкладаються чомусь лише під Москву та Московську область. Решта території Росії накладається на топографічну основу та космічні знімки. Індексно-кадастрову карту можна переглядати у тематичних режимах – щодо кадастрової вартості, видів дозволеного використання, давності оновлення. Цікавою є градація за кількістю відвідувань кадастрових об’єктів – можна знайти інформацію щодо їх загальної кількості, окремо – унікальні відвідування.

Україна

Публічна кадастрова карта України http://map.dazru.gov.ua/kadastrova-karta вантажиться швидко. Має чітку структу, що дозволяє легко орієнтуватися. Наповнення порівняно з іншими, ще не таке потужне. Але наразі воно задовольняє всі вимоги, визначені українським законодавством щодо інформування суспільства.

Суттєва позитивна відмінність нашого кадастрового порталу – наявність системи зворотнього зв’язку у складі Публічної кадастрової карти. Вона дозволяє користувачеві виправляти помилки та слідкувати за розглядом своєї заяви.

Ще один суттєвий позитивний момент нашої Публічної кадастрової карти – використання ортофотопланів як єдиної картографічної основи на всю територію країни. Адже ортофотоплани – точніші за космознімки, і, тим більше, за топографічні карти.

Впадає в око відсутність на нашому кадастровому порталі функції надання послуг на комерційній основі. Проте, наразі вони й не передбачені законодавством. Із розвитком земельних відносин у країні розвиватиметься й кадастрова система та сервіси, які вона забезпечуватиме.

Олена Нагорна. 

Матеріал підготовлено

в рамках інформаційної кампанії

проекту Світового банку “Видача державних актів

на право власності на землю в сільській місцевості

 та розвиток системи кадастру”