21 липня відбулося розширене засідання колегії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Це перший подібний захід після реорганізації Державного агентства земельних ресурсів у Держгеокадастр.

Всього в рамках колегії було розглянуто сім питань, які стосувалися різних сфер діяльності відомства – картографії та геодезії, ведення Державного земельного кадастру, запуску електронних послуг для громадян та проведення земельних аукціонів. По кожному з напрямів були визначені пріоритетні напрями розвитку та сформований план дій на коротко- та середньострокову перспективу.

Як бачить нова команда майбутню роботу Держгеокадастру та розвиток земельних відносин загалом?

Максим Мартинюк, Голова Держгеокадастру, голова колегії

dgkДіяльність Держгеокадастру має бути і буде скоригована з урахуванням процесу децентралізації влади, курс на який взяло керівництво держави. Зміни в системі земельних відносини є базовим елементом в організації передачі повноважень із центру на місця.

Уже зараз ми свідомо делегуємо частину наших повноважень – зокрема, право на видачу витягів з Державного земельного кадастру отримали нотаріуси. Ця практика цілком логічно доповнює політику децентралізації та буде розширена.

Держгеокадастр повинен перейти від розпорядження землями сільгосппризначення до ведення коректного їх обліку. Це завдання включає в себе питання картографії і геодезії, які, в свою чергу, потребують серйозних удосконалень. Ці напрями нашої діяльності були довгі роки відведені на другий план і зараз стоїть питань не просто їх розвитку, а в деяких випадках – відновлення.

Абсолютний пріоритет  Держгеокадастру – прозорість у розпорядженні землями. Продаж земельних ділянок та прав оренди на них має відбуватися виключно через аукціони. Цей механізм уже довів свою ефективність – ми маємо приклади збільшення ставки оренди в ході торгів в декілька разів, до двохзначних цифр. Я вимагаю активізувати роботу з проведення земельних аукціонів, оскільки практика показує, що успішність цього процесу прямо залежить від волі керівника.

Ми маємо зосередитись на підвищенні якості надання адміністративних послуг, у тому числі, і через мережу Інтернет. Попит на наш перший електронний сервіс «Замовлення витягу з Державного земельного кадастру», який вимірюється десятками онлайн-заяв на добу доводить, що центр докладання зусиль визначений правильно. Ми стикаємося з супротивом консервативної системи, однак ми тут для того, щоб подолати його та забезпечити новий сучасний рівень сервісу для громадян.

Держгеокадастр має стати дієздатною структурою, яка активно залучена до проведення реформ в Україні та керується чітким планом дій. Тому я є прихильником ідеї розробки Концепції розвитку земельних відносин в Україні на період до 2020 року, інтегрованої в Стратегію сталого розвитку “Україна – 2020”, яка б сформувала порядок денний і перелік завдань у сфері земельних відносин, які потребують вирішення.

Вадим Івченко, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, член колегії

ivchenko-100px-1Колеги, я дійсно вітаю те, що нова служба Держгеокадастру прийняла на роботу нових людей. І я дуже хочу, щоб кожний керівник територіального управління відверто намагався щось змінити та ефективно працювати. Я всіх вітаю із завершенням кадрових конкурсів, та впевнений, що ми невдовзі отримаємо позитивний результат. Сьогодні нам потрібно налагодити тісну співпрацю Держгеокадастру та українського парламенту передусім у законодавчій сфері. Ми повинні разом працювати над земельними питаннями та мати чітку координацію.

Людмила Шемелинець, перший заступник Голови Держгеокадастру, член колегії

shemelinec-100px-1У сфері земельних відносин є чимало гострих проблем, вирішення яких є основним завданням працівників Держгеокадастру.

Необхідно максимально прискорити процес інвентаризації та нормативної оцінки земель, актуалізувати та уточнювати дані Державного земельного кадастру.

Прозорість у розподілі та управлінні землею – аксіома для землевпорядної служби. Конкурентні та відкриті аукціони мають бути головним механізмом передачі земельних ділянок у власність або оренду. Посиленого контролю потребують обсяги та своєчасність виплат за договорами оренди земель.

Роботу із забезпечення землею учасників АТО треба налагодити таким чином, щоб потреби українських воїнів були максимально враховані. Керівництво Держгеокадастру тримає це питання на особистому контролі та вимагає, щоб цей напрям роботи став пріоритетом для всіх керівників теруправлінь.

Наступним дуже важливим напрямом є вдосконалення роботи із зверненнями громадян та запитами на «гарячу лінію». Ми маємо забезпечити максимальну відкритість інформації. У взаємодії з громадянами чиновник повинен не надавати відписку, а орієнтуватися на вирішення проблем людини.

Юрій Карпінський, в. о. директора ДП «Науково-дослідний інститут геодезії та картографії», член колегії

karp-100px-1У попередні роки в Україні роботам у сфері геодезії, картографії та топографії не приділялось достатньої уваги. В результаті сформувався цілий пласт невирішених проблем. Основні з них: неактуальність топографічних матеріалів, розривання єдиного топографо-геодезичного простору України, відставання рівня геоінформаційних ресурсів, низький рівень точності та якості геодезичних робіт, необхідність забезпечення силових структур якісними даними і ще ряд інших.

Тому наша надважлива задача розпочати процес виведення картографії та геодезії в Україні на якісно новий рівень.

Ігор Тревого, президент Українського товариства геодезії та картографії, заступник директора Інституту геодезії НУ «Львівська політехніка», член колегії

Trevogo-100px-1Добре, що сьогоднішнє керівництво Держгеокадастру правильно розуміє проблеми у сфері геодезії та картографії. Упродовж багатьох років відсутність фінансування у галузі призвела до того, що роботи майже перестали виконуватись. До озвучених проблем хотів би додати дві. По-перше, сьогоднішні розцінки на проведення геодезичних робіт не відповідають реаліям часу. Їх потрібно актуалізувати. Друга проблема – це масове порушення якості та точності геодезичних робіт.

Але, я впевнений, що ми рухаємось у правильному напрямку. Сподіваюсь, що спільними зусиллями нам вдасться вивести на новий щабель розвитку сферу картографії та геодезії в Україні.

Костянтин Кухаров, в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, член колегії
poltava-100pxМи очікуємо, що ті оновлення, які зараз відбуваються у Держгеокадастрі, нададуть нового імпульсу для ефективного завершення реорганізації територіальних органів на місцях та підвищать якість їх роботи.

Впевнений, що нові підходи у роботі дадуть змогу підвищити якість надання адміністративних послуг. Ми будемо працювати над ефективним наповнення баз даних Державного земельного кадастру та здійснювати дієвий контроль над повнотою та своєчасністю надходження до бюджетів орендної плати за користування землею.

Юрій Козак, начальник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

vinniza-100pxЗемельні відносини в Україні давно потребували реформування. Вже сьогодні Держгеокадастр робить якісний ривок у наданні сервісів через мережу Інтернет. Он-лайн послуги максимально спрощують, стискають у часі та деперсоналізують контакти людини з державою. Все це лише перші кроки, але такий гарний початок сприятиме розвитку та наближенню земельної служби до суспільства.

Анатолій Шумський, в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Київській області

kiev-100pxПрацівники землевпорядної служби Київщини покладають великі надії на новостворювану службу – Держгеокадастр. Керівники територіальних органів земельної служби на місцях одностайні у думці, що професійний рівень та досвід претендентів мають відігравати ключову роль при призначенні на посади у нову структуру.

Не менш важливим аспектом є бажання і прагнення до прозорого, неупередженого та відкритого ставлення до роботи. 

Довідково

Розширена колегія, в якій взяли участь представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, науковці, представники громадських організацій, представники  Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, відбулася 21 липня в конференц-залі Держгеокадастру.

З презентаційними матеріалами учасників колегії можна ознайомитися тут.