Інцидент щодо виділення землі учасникам АТО в місті Козятині (Вінницька область), яким місцева влада пропонувала наділи не у власність, а в короткострокову оренду на два роки, вичерпаний завдяки втручанню Держгеокадастру.

За результатами зустрічі спеціалістів Держгеокадастру з представниками органів місцевого самоврядування була досягнута домовленість, що на сесії міськради до попереднього рішення будуть внесені корективи, якими буде визначено, що ділянки надаються військовим у власність. Засідання має відбутися на початку вересня.

Нагадаємо, що інцидент набув розголосу після того, як про нього дізнався голова Держгеокадастру Максим Мартинюк та поставив завдання відшукати вільні землі для передачі учасникам АТО за межами Козятина, щоб компенсувати військовим відмову органів місцевого самоврядування.

«Учасники АТО мають першочергове право на отримання земельних ділянок – це визначено і завданням прем’єр-міністра і загальнолюдськими морально-етичними нормами, – підкреслює Максим Мартинюк. – Я неодноразово говорив, що тримаю це питання на особистому контролі і одразу реагую на порушення прав військовослужбовців».

Враховуючи об’єктивний дефіцит вільних земельних ділянок у межах населених пунктів, зараз за участю фахівців Держгеокадастру відбуваються консультації з місцевими чиновниками для пошуку шляхів вирішення цієї проблеми на довгострокову перспективу. Зокрема, розглядається можливість виділення земельної ділянки (ділянок) у місті для будівництва багатоповерхового будинку, квартири в якому можуть бути надані учасникам антитерористичної операції.

Максим Мартинюк також зазначив, що ситуація, яка склалася в Козятині, черговий раз демонструє необхідність запровадження  запобіжних механізмів передачі повноважень щодо розпорядження землями на місця та виваженість усіх законодавчих ініціатив у цій сфері. «Є ризик, що інтереси місцевого чиновника будуть перекривати загальнодержавні, як це відбулося зараз у Вінницькій області. Ніхто не ставить під сумнів необхідність збільшення повноважень місцевої влади з розпорядження землями, однак,  так само очевидною є і необхідність контролю за цим процесом з боку держави», – зазначив голова Держгеокадастру.

На сьогодні від учасників АТО надійшло близько 50 тисяч заяв на отримання земельних ділянок. З них до органів  місцевого самоврядування на кінець серпня було подано 27% (13 563) заяв, з яких  задоволено лише близько половини.

За весь час дії ініціативи щодо першочергового надання земель учасникам антитерористичної операції військовим було надано 3 747 відмов у наданні земельних ділянок, з яких 70% – органами місцевого самоврядування.