Алгоритм дій для отримання в користування земельних ділянок громадянами, в тому числі і тими, які належать до ромської національної меншини, для ведення особистого селянського господарства у разі розташування на них об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у власності громадян

1. Звернення громадянина (або уповноваженої особи) з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, передають у власність або в користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення.

До клопотання додаються: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

2Розгляд відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк клопотання і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надання мотивованої відмови у його наданні.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або вмотивовану відмову у його наданні особа, зацікавлена в одержанні в користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, і якій належить право власності на об’єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

3. Замовлення громадянином (або уповноваженою особою) виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою; фізичні особи – підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою (стаття 26 Закону України «Про землеустрій»).

З переліком сертифікованих інженерів-землевпорядників можна ознайомитися за посиланням https://data.gov.ua/dataset/f5e3730e-0196-452a-8d43-746825e4dfbb.

4. Виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Вартість робіт із землеустрою і порядок їх оплати регулюються договором, укладеним між сторонами, проте строк виготовлення документації із землеустрою розробником не повинен перевищувати 6 місяців з моменту укладання договору.

5. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Заявникові безоплатно надається витяг з Державного земельного кадастру для підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки.

6. Отримання рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в оренду.

Після реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі громадянин (або уповноважена особа) звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу земельної ділянки в оренду.

До такого клопотання додаються:

розроблений проекту землеустрою;

витяг з Державного земельного кадастру.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування та укладає відповідний договір оренди з громадянином.

7. Реєстрація права оренди на земельну ділянку.

Для реєстрації права оренди на земельну ділянку громадяни (або уповноважена особа) звертається до центру надання адміністративних послуг або до нотаріуса за місцезнаходженням земельної ділянки.

Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 553). Після внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державний реєстратор видає заявнику витяг про державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку.