Директива 2007/2/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 14 березня 2007 року про створення інфраструктури просторової інформації в Європейському Співтоваристві (INSPIRE) була опублікована в офіційному журналі 25 квітня 2007 року та набула чинності 15 травня 2007 року.
INSPIRE базується на інфраструктурах просторової інформації, створених і підтримуваних державами-членами Європейського Союзу. Директива охоплює 34 теми просторових даних, необхідних для природоохоронних цілей, з ключовими компонентами, визначеними через відповідні технічні правила реалізації.
Для того, щоб забезпечити сумісність і придатність до використання інфраструктур просторових даних держав-членів у рамках Співтовариства і в транскордонному контексті, Директива вимагає прийняття спільних Правил реалізації у ряді конкретних областей (метадані, специфікації даних, мережеві послуги, обмін даними і послугами, а також моніторинг і звітність).
13 квітня 2020 року Верховною Радою України ухвалено Закон «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», який набрав чинності з 01 січня 2021 року та визначив правові та організаційні засади створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних.
Таким чином, Україна приєдналась до країн Європейського Союзу, які створюють та розвивають інфраструктури геопросторових даних відповідно до директиви ЄС INSPIRE, що є обов’язковою для всіх країн – членів ЄС.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 р. № 134 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» державним підприємством «Науково-дослідний інститут геодезії та картографії» (далі – ДП «НДІГК») протягом 2020 року було успішно реалізовано інноваційний пілотний проект щодо національної інфраструктури геопросторових даних на пілотних територіях Львівської і Харківської областей, міст Львова, Житомира, Білої Церкви, Миколаєва, Маріуполя, Полтави.
У 2021 році, після призначення ДП «НДІГК» адміністратором національного геопорталу (наказ Держгеокадастру від 28.01.2021 № 47), розвиток зазначеного пілотного проекту було продовжено та згодом було презентовано геопортал пілотного проекту НІГД, який на сьогодні функціонує у режимі дослідної експлуатації, як прототип національного геопорталу (nsdi.gov.ua).
У 2022 році Держгеокадастром за підтримки Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) розпочато реалізацію Проекту з розвитку потенціалу використання національної інфраструктури геопросторових даних в Україні, в рамках якого, зокрема, заплановано продовжити роботу над створенням та удосконаленням національного геопорталу.
Водночас у рамках співпраці із програмою USAID Agro ДП «НДІГК» розроблено Технічне завдання на створення національного геопорталу, яке оприлюднено для широкого обговорення на сайті Держгеокадастру, а також організовано ряд просвітницьких заходів, щодо роботи з геопросторовими даними, зокрема протягом березня–квітня 2023 року організовано проведення навчального курсу «Основи створення інтероперабельних геопросторових даних».
Довідково
Закон України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних»