Повідомлення
про оприлюднення проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку консервації земель»
1. Розробник:
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру.
2. Стислий виклад змісту проекту:
Метою прийняття проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку консервації земель» є визначення організаційних засад проведення консервації деградованих і малопродуктивних земель, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним, а також техногенно забруднених земельних ділянок, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров’я.
3. Спосіб оприлюднення проекту акта:
Проект акта, пояснювальна записка та аналіз регуляторного впливу оприлюднено на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
4. Строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції
від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань:
Зауваження та пропозиції приймаються протягом місяця.
5. Зауваження та пропозиції надсилати на адресу:
Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, вул. Народного Ополчення, 3, м. Київ, 03151, тел. 299-35-38, факс 249-96-83, [email protected].
В. о. Голови Державної служби
України з питань геодезії,
картографії та кадастру Сергій ЗАВАДСЬКИЙ
ПРОЕКТ ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 2021 р. №
ПОРЯДОК
консервації земель
1. Цей Порядок визначає організаційні засади щодо консервації деградованих і малопродуктивних земель, господарське використання яких є екологічно небезпечним та економічно неефективним, а також техногенно забруднених земельних ділянок, на яких неможливо одержати екологічно чисту продукцію, а перебування людей на цих земельних ділянках є небезпечним для їх здоров’я.
Цей Порядок поширюється на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність або користування відповідно до повноважень (далі – уповноважені органи), а також на власників земельних ділянок та землекористувачів.
2. Консервація земель здійснюється шляхом припинення чи обмеження їх господарського використання на визначений термін та залуження, заліснення або ренатуралізації.
Консервація земель здійснюється за наявності:
порушення поверхні земельних ділянок внаслідок землетрусів, зсувів, карстоутворення, повеней;
еродованих земель, перезволожених земель з підвищеною кислотністю або засоленістю та ґрунтів, забруднених хімічними речовинами й іншими видами забруднень, небезпечних для здоров’я людей;
малопродуктивних земель, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю;
радіаційно небезпечних, радіоактивно забруднених земель або забруднених важкими металами та іншими хімічними елементами.
3. При віднесенні земель до деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених враховуються орієнтовні показники, що характеризують ґрунтові властивості і зумовлюють необхідність консервації земель за природно-сільськогосподарськими зонами, які наведені в додатку до цього Порядку.
4. Консервація земель, які перебувають у власності чи користуванні юридичних або фізичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок і землекористувачів за рішеннями уповноважених органів на підставі договорів з власниками (землекористувачами) земельних ділянок.
Якщо на земельні ділянки, які підлягають консервації, не оформлено право власності або користування, подання про їх консервацію здійснюється за ініціативою уповноваженого органу.
5. При виявленні земель, зазначених у пункті 2 цього Порядку, територіальні органи Держгеокадастру та/або територіальні органи Держекоінспекції видають власнику земельної ділянки чи землекористувачу припис (розпорядження) про припинення їх господарського використання.
У разі якщо на земельні ділянки, які підлягають консервації, не оформлено право власності або користування, територіальні органи Держгеокадастру та/або Держекоінспекції вносять до уповноважених органів за місцем розташування земельної ділянки клопотання щодо ініціювання уповноваженими органами проведення робіт з консервації земель.
Після отримання клопотання, припису (розпорядження) уповноважені органи, власники земельних ділянок або землекористувачі зобов’язані протягом 30 днів ініціювати проведення робіт з консервації земель.
6. Власник земельної ділянки або землекористувач з метою проведення консервації земель подає заяву до уповноваженого органу за місцем розташування земельної ділянки із зазначенням причин необхідності проведення консервації земель, зазначених у пункті 2 цього Порядку.
До заяви додаються:
копія документа, що посвідчує право на земельну ділянку;
агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки (у разі консервації сільськогосподарських угідь);
матеріали власних спостережень;
припис (розпорядження) про припинення їх господарського використання (за наявності).
7. На підставі заяви власника земельної ділянки або землекористувача, клопотання територіальних органів Держгеокадастру та/або Держекоінспекції чи з власної ініціативи (якщо на земельні ділянки, які підлягають консервації, не оформлено право власності або користування) уповноважений орган у місячний строк видає розпорядження (рішення) про створення комісії з обстеження земель у натурі (на місцевості) та підготовки висновків про доцільність їх консервації.
До складу комісії залучаються власник земельної ділянки, землекористувач, представники уповноважених органів, у тому числі територіальних органів Держгеокадастру та/або Держекоінспекції, які внесли клопотання про ініціювання проведення робіт з консервації земель, а також представники державної установи, що здійснює діяльність у сфері охорони родючості ґрунтів.
8. Комісія після обстеження земель у натурі (на місцевості) готує звіт, який містить результати цих обстежень, та висновок про доцільність консервації земель і подає їх до уповноваженого органу.
9. Уповноважений орган у місячний строк розглядає поданий звіт та висновок і видає розпорядження (рішення) про консервацію земель.
Згідно з виданим розпорядженням (рішенням) розробляється робочий проект землеустрою щодо консервації земель (далі – проект консервації земель), яким визначаються види, способи консервації земель, строк проведення консервації, напрями використання земель, межі території (земельних ділянок), на якій (яких) проводиться консервація земель.
У разі, якщо протягом року з моменту видачі розпорядження (рішення) про консервацію земель не розробляється проект консервації земель уповноважений орган може ініціювати питання надання деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель державної та комунальної власності у встановленому порядку в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи.
10. Замовником проекту консервації земель можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі (далі – замовник).
11. Проект консервації земель розробляється суб’єктом господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» (далі – розробник), згідно з договором про розроблення проекту консервації земель, укладеним між замовником та розробником.
12. Проект консервації земель розробляється відповідно до завдання на складання проекту консервації земель, затвердженого замовником.
13. Проект консервації земель погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України.
14. Затверджений проект консервації земель в електронній формі подається розробником до територіального органу Держгеокадастру для забезпечення його зберігання в місцевому фонді документації із землеустрою.
15. На підставі проекту консервації земель вносяться відомості до Державного земельного кадастру відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 89, ст. 3598).
16. Після закінчення строку консервації земель, визначеного проектом консервації, на підставі заяви власника земельної ділянки або землекористувача чи з власної ініціативи уповноважений орган в місячний строк створює комісію з обстеження законсервованих земель в натурі (на місцевості).
До складу комісії входять власник земельної ділянки, землекористувач, представники уповноважених органів, у тому числі територіальних органів Держгеокадастру та/або Держекоінспекції, які внесли клопотання про ініціювання проведення робіт з консервації земель, а також представники державної установи, що здійснює діяльність у сфері охорони родючості ґрунтів.
17. Комісія проводить обстеження законсервованих земель у натурі (на місцевості) і вносить до уповноважених органів пропозицію щодо повернення земель до попереднього використання, продовження строків консервації або інші пропозиції, направлені на їх раціональне та екологічно безпечне використання, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
18. Власник земельної ділянки має право звернутися із клопотанням до уповноваженого органу про виділення рівноцінної земельної ділянки взамін земель, які стали екологічно небезпечними, економічно неефективними, техногенно забрудненими не з його вини.
19. На час проведення консервації земель забороняється зміна цільового призначення земельної ділянки та ведення будь-якої діяльності, крім передбаченої проектами консервації земель.