14 вересня 2023 року відбулася зустріч у форматі відеоконференції між представниками Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру і співробітниками Державної земельної служби Латвії. Темою зустрічі був обмін досвідом у сфері масової оцінки земель та системи податків на землю.
Представники латвійської сторони поділилися власним досвідом впровадження реформи системи масової оцінки, її функціонування, а також системи оподаткування щодо земель та нерухомості. Латвійські колеги наголосили на важливості впровадження масової оцінки земель для подальшого процесу євроінтеграції та підкреслили проблеми, з якими вони стикалися під час імплементації системи масової оцінки.
Участь у зустрічі взяв начальник відділу оцінки земель Управління ринку та оцінки землі Держгеокадастру Сергій Прокопенко, який презентував напрацювання України у сфері впровадження системи масової оцінки земель. Дана система надасть змогу покращити податкове законодавство, знизить корупційні ризики, покращить інвестиційний клімат та наблизить Україну до міжнародних стандартів та рекомендацій, зокрема Європейської конвенції про оцінку нерухомості. Держгеокадастром вже розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо масової оцінки земель», що передбачає створення геоінформаційної системи масової оцінки земель у складі Державного земельного кадастру.
Сергій Прокопенко наголосив на важливості міжнародної співпраці для отримання досвіду щодо реформування системи масової оцінки та відповідного податкового законодавства.
Сторони домовилися про наступні кроки двосторонньої співпраці, що включатиме в себе проведення навчальних семінарів для української сторони і створення спільної робочої групи щодо співпраці в галузі системи масової оцінки земель.
Довідково
Запровадження пілотного проекту із визначення розміру земельного податку на основі показників масової оцінки земель з урахуванням міжнародних стандартів оцінки майна для цілей оподаткування включено у Стратегічний план роботи Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2023-2025 роки та є частиною зобов’язань щодо виконання Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки.
Реалізація реформи також є однією з рекомендацій Світового Банку для надання Позики на політику розвитку для оперативної економічної підтримки інклюзивності, стабільності та трансформації для України (RESIST).